by Mustafa Berçinli

Otomatik Vites Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kiralayacağının aracı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli filtrelerden biri de aracınızın vites seçeneğidir. Otomatik vites seçeneği araç kullanıcıları için manuel vitesli araçlara göre büyük rahatlık ve konfor getirmektedir.

Otomatik vites araçlarda vites değişimi için debriyaj pedalı yoktur. Sistem vites geçişlerini kendisi ayarlanmaktadır ve durduğunuz zaman fren pedalını kullanarak park, geri, boş ve ileri pozisyonları arasında geçiş sağlayabilirsiniz.

   • P simgesi park modu anlamına gelmektedir.Aracınızı park ettiğinizde vites konumu mutlaka ‘P’ işaretininin olduğu bölüme getirmelisiniz.Bu moda geçtiğinizde araç tekerlerini kitler ve hareket etmesini engeller.Aracı ‘P’ moduna almadan önce kesinlikle aracın durduğundan emin olmalısınız.

   • ‘R’ simgesi geri vites konumudur. ‘R’ moduna almadan önce kesinlikle aracınızın durduğundan emin olmalısınız.

   • ‘N’ simgesi manuel araçlardaki boşa almak anlamına gelir ve kısa süre beklemelerde vitesi ‘N’ konumuna alabilirsiniz.Fakat aracın hareket etmemesi için freni kullanmayı unutmamalısınız.

   • ‘D’ simgesi aracınızın ileri gitmesini istediğiniz de almanız gereken konumdur.Bundan sonra bütün ileri yoldaki geçişleri aracınız otomatik kendisi sağlayacaktır.

   • ‘S’ modu bazı otomatik vites araçlarda daha fazla performans almak için kullanılan moddur. Bu modu kullandığınızda aracınız otomatik olarak daha yüksek devirlerde vites artar, ufak bir performans artışı alırsınız fakat yakıt tüketiminiz ciddi oranda artar.

Otomatik vitesli arabalarda unutulmaması gereken en önemli kural her vites geçiş durumunda P - R - N - D - S arasındaki geçişlerde frene basılı tutarak geçiş yapılmasıdır ve aracın modeline göre değişmekle birlikte genellikle vitesin üzerinde veya yanında bulunan mandalın sıkılarak değişimin yapılmasıdır.