by Mustafa Berçinli

Hatchback ve Sedan Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hatchback, sedan, SUV ya da stationwagon vb. modeller arabaların görünüşlerine göre sınıflandırılmasında kullanılan terimlerdir.

Araçları tanımlarken öncelikle kullandığımız sınıflandırma marka ve model ayrımıdır. Fakat pek çok modelde farklı kasa tiplerinin sunulması karışıklığa yol açmaktadır. Bunu ortadan kaldırmak için de kasa tipleri ayrımı karşımıza çıkar. Farklı kasa tiplerinde sunulan araçlar yapısal özellikleri ile hem zevklere hem de ihtiyaçlara göre çok kolay ayrıştırılabilir.

Hatchback Araçlar

Bagaj kapağının arka cam ile birlikte aracın üst kısmına doğru açıldığı arabalardır. Geniş bir bagaj ve iç hacme sahip olmaları sebebiyle küçük aileler tarafından tercih edilebilir. Sedan araçlara göre kısa olmalarından ve dolayısıyla boyutlarından dolayı şehir içi kullanıma daha uygundur. Genellikle 4 veya 5 yolcu kapasitesine sahiptirler.

Sedan Araçlar

Klasik bir bagaj tasarımı olan ve 4 kapılı araçlardır. Arka cam bagaj kapağından bağımsızdır ve sabittir. Boylarının uzun olmasından dolayı iç hacimleri fazladır bu da yolculuklar da daha ferah bir sürüş deneyimi sunar ayrıca arka bagaj hacimleri de bundan dolayı yüksektir. Genellikle 5 yolcu kapasitesine sahiptirler.

Sedan ile Hatchback Arasındaki Farklar Nelerdir?

En büyük fark tabi ki de görünüşleri olmakla birlikte bunun getirdiği avantajlar ve dezavantajlar başlıca şunlardır:

   • Bagaj hacmi: En temel farklılık bagaj tipidir. Sedanlarda bagaj alanı ayrı bir bölme şeklinde fakat hatchback araçlarda bagaj alanı arka koltuktan itibaren başlamaktadır

   • Boyut: İstanbul gibi yoğun şehirlerde araç tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Hatchback araçlar sedan araçlara göre daha kısa olduklarından kullanımı biraz daha kolaydır.

   • İç Hacim: Sedan araçlar hatchback araçlara göre daha uzun dingil mesafesine sahiptir. Bu da iç hacmi etkilediği için yolculara daha ferah ve konforlu yolculuk deneyimi sunmaktadır.